Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

cheap protein(real food)

breathinbleedout

New member
Name me some food thats heavy in protein and low in fat.
I am tired of eating tuna from the can. I need food thats really easy to prepare, straight out of the can would be great...cheap even better..if it tastes great, thats a bonous.

Karma for guys who help me out;)
 
Bag of Chicken Breasts from Costco, cook them all each weekend on the grill and freeze, leaving a few in the fridge to be tahwing at all times.
Or Ground beef
 
HANSEL said:
Bag of Chicken Breasts from Costco, cook them all each weekend on the grill and freeze, leaving a few in the fridge to be tahwing at all times.
Or Ground beef

I second that. Just picked up like 17 chicken breasts for 17 bucks from there. Their tray o ground beef is also neat, but I try to stay away from red meat unless I am bulking.
 
You asked for cheap and real. Well, it's only 88% real, but it's the cheapest possible source aside from catching squirrels. It does require some labor. You could make it once a week.

Lentils + rice protein powder!

1 lb bag of lentils provides 98 g protein
at $0.006/g.

Nutribiotic rice protein powder costs about $0.027/g at the cheapest sites.

MLO rice protein powder is about $0.020/g

[there is one other source, pretty cheap and reputedly high quality, but I am not sure if I am allowed to post a link, so pm me if you want it]

You would add 1 part Nutribiotic to 8 parts lentils, or 1.25 part MLO to 8 parts lentils

to get a complete protein. You would do even better if you sprouted your lentils before you cooked them.

This works out to about $0.0083/g protein for lentils + Nutribiotic and $0.0079/g protein for lentils + MLO.

Compare this to (for my area, yours might be different)
cost per gram of protein
mackerel, canned $0.011 (Sav-a-lot, this is what I feed my dogs)
light tuna canned $0.020 ($0.50 for a 6 oz can, drained)
whole eggs $0.018 ($1.85 for 18)
whey powder $0.017 to $0.054 and up
nonfat milk $0.023 (about $3/gallon)
nonfat cottage cheese $0.024 (about $2 for the container)
eggs. whites only $0.026
mori nu silken tofu xtra lite $0.041

I am not sure where Costco chicken fits into this. Probably somewhere between t he egg whites and the tofu.

You could use any other bean (except for soy, which doesn't need any addition, like most other beans do),but they are all more expensive than lentils. The dried cooked bean + rice protein combo will still be cheaper than virtually anything else you can buy unless you are buying super gourmet rare varieties of beans like the kind they sell at Dean and Deluca.
 
Top Bottom