Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Bedtime Protein Question

Throw2Far said:
Yes my shake is 40g protein per serving and 30 servings. Costs $27. Thats $0.90 per shake, less expensive than cottage cheese. Another way to put it my shakes are just over $.02/gram protein and cottage cheese is $.04/gram protein.


True.. the only protein supps I eat are out of convenience... like not having a fridge in my room so I leave a shake next to my bed or right after practice having shake in locker...

Wrong try again. I'm talking casein protein not the regular shit whey you can get for $27. You're going to lose this argument so its best you stop right now. With the protein you're also no adding in the additional cost of water etc...
 
2lb jug of Optimum Nutrition 100% Casein Protein, $25.99 from Bulk Nutrition $25.99/30 = $.87 per 23g protein serving .. water is damn near free for the amount used to make a shake. I do believe you lose.
 
NItromike said:
2lb jug of Optimum Nutrition 100% Casein Protein, $25.99 from Bulk Nutrition $25.99/30 = $.87 per 23g protein serving .. water is damn near free for the amount used to make a shake. I do believe I lose.

Ok lets analyze this since you don't seem to understand. 25.99 + Shipping which will be over $5. So thats at least $31 dollars for 30 servings. At only 23g a serving you want two servings before bed. That will only last you 15 days. Water is not free so don't even go into that. You are correct on that last one. Keep wasting money not consuming real food.
 
Nice edit of the quote .. only losers play that game. No shipping required, I can get it local for $27 with no tax .. cottage cheese is only slightly higher in protein per cup and more expensive, to get the same protein you have to eat 2 cups of it .. you still lose.

Water, dunno where you live but my monthly water bill for my house is ~$30 with a wife and 2 kids .. basically free for the amount used to make a shake.
 
Tux said:
I suck down a good 70g's or so of egg/casein mix, with some atkins milk. This is about 10 minutes before I go to bed also. I wake up starving usually at least once a night, I usually just drink some water or crystal light, but now I have the idea of having 8ounces of liquid egg whites instead. 26g's of egg protein, AND helps my stomach and makes me less thirsty. Being full is NOT a problem at bedtime till morning. During bulking in the daytime, it's HELL, i'm full to the point of being sick all the time, but dieting, or even just when it's time to sleep, after a few hrs I'm hungry no matter what.

Damn....70 grams, do you seriously take any enzymes or bacteria cultures with that?

I have read so many times, as well as heard from nutrionists (btw - many don't seem to understand bodybuilders) that it so difficult to digest excssive protein in one serving (i.e - anything in excess of about 50 grams). Vince Gironda preached this... Is this BS?

I cannot imagine how you are not bloated or wake up with stomach ache in the middle of the night! More power to you if you can do it.....AMEN.
 
NItromike said:
Nice edit of the quote .. only losers play that game. No shipping required, I can get it local for $27 with no tax .. cottage cheese is only slightly higher in protein per cup and more expensive, to get the same protein you have to eat 2 cups of it .. you still lose.

Water, dunno where you live but my monthly water bill for my house is ~$30 with a wife and 2 kids .. basically free for the amount used to make a shake.

Keep in mind you are the only one name calling.
:rolleyes: Not everyone can get local for $27 with no tax. Local here its 32.99 with no tax EVERYWHERE. There is a walmart everywhere in the U.S and everyone has access to that. Your argument is ludicrous. Cottage cheese is not more expensive you get 40g of cottage cheese in 1 1/2 cups. Fuck drinking tap water. :mix: If you want to argue which will keep you more full at night we can go into that to.
 
Top Bottom