Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Why oh why

Lady Viking said:
Fresh veggies are so expensive here now, that I´ll wait for summer when they get cheaper. Also tuna and chicken are expensive :(

A tip for you is that when the fruits & veggies are in season & cheap is to can or freeze them to use in the winter.... Take a spare closet to turn into a pantry for storage.... Make sauces, etc out of fresh veggies & freeze....

I usually just buy frozen veggies now when on sale..... if you have time, shop around....
 
Frisky said:
Not too bad for me, I spend most of my money on chicken, tuna and Fish. all my carb sources are fairly cheap... brown rice, sweet potato, Oats, and veggies.. either fresh or the birds eye mix.

I don't tally up what I spend a month... I'd prolly panic.. LOL I eat alot of chicken and Talipia.
What is Talipia?
 
MrsJnuts said:
What is Talipia?

Fish..

Yummy grilled :p

I buy it frozen at WalMart, nice size box don't remember the serving maybe 20 fillets at 4oz each.. for roughly 13.00 not bad.
 
Frisky said:
Fish..

Yummy grilled :p

I buy it frozen at WalMart, nice size box don't remember the serving maybe 20 fillets at 4oz each.. for roughly 13.00 not bad.
will have to try it, I'm getting sick of tuna and chicken all the time. :chomp:
 
I just recently tried Tilapia and it was GREAT!! Seasoned with Cajun Spice....

Highly recommended...
 
Tilapia encrusted wm some kind of nuts is insane!! Just steam some veggies and Voila! Love Ahi too!!! I make it w/ some Italian salad dressing or a little soy sauce and ginger. Even better is lemon pepper seasoning. Ok so I like to cook a bit.
 
I buy healthy stuff for myself and a fair amount of junk for my husband. Our grocery bill is usually around $400 a month. All of that lean protein really adds up though. Meat is so much more expensive than it used to be.
 
Top Bottom