A couple points, since I've started this. We used to go theough a 500g bar of Cheddar per week. That's over 1 lb, for you heathens.
The current Bar we're working on is over 2 wks old now, prolly another week to go on it.
WE usually buy Liptons sidekicks or Uncle Ben's Rice for supper, we'd each eat a 3rd. No each package does us for 2 dinner's, plus sometimes a lunch as well.
My point is, when you are more aware of how much you are actually eating per meal, you can more easily control it.