dce2956
New member
Today's Workout:
AM - 9 Half sprints
I'm starting to love cardio. Especially at like 4 am when the sun isn't up and I'm the only one on the roads, its awesome.
Also, I've seen a lot of people asking about cheap diets. Well, since mine is very simple and VERY cheap I'm gonna lay it out for everyone.
Chicken: I buy bags of 2.5 lbs frozen for 6 bucks (on sale). 10 servings per bag = $.60 a serving x 5 servings a day = 3 bucks in chicken
ANPB: I buy jars of Skippy Natural for 2 bucks each. 19 servings per jar = $.11 a serving x 3 servings a day = 33 cents in ANPB
Oats: I buy the biggest size of Quaker Oats at the market for 3.45 each. 30 servings per container = $.115 a serving x 4 servings a day = 46 cents in Oats
Protein Powder: I buy mine at Costco. 20 bucks for 6 lbs and it's good stuff too. 96 servings per container = $.21 a serving x 3 servings a day = 63 cents in protein
That's $4.42 a day x 30 days = $132.60 A MONTH
pretty cheap huh? I see people paying $4.50 for a large latte that's terrible for you, and that's what I pay for a whole day of good food.
AM - 9 Half sprints
I'm starting to love cardio. Especially at like 4 am when the sun isn't up and I'm the only one on the roads, its awesome.
Also, I've seen a lot of people asking about cheap diets. Well, since mine is very simple and VERY cheap I'm gonna lay it out for everyone.
Chicken: I buy bags of 2.5 lbs frozen for 6 bucks (on sale). 10 servings per bag = $.60 a serving x 5 servings a day = 3 bucks in chicken
ANPB: I buy jars of Skippy Natural for 2 bucks each. 19 servings per jar = $.11 a serving x 3 servings a day = 33 cents in ANPB
Oats: I buy the biggest size of Quaker Oats at the market for 3.45 each. 30 servings per container = $.115 a serving x 4 servings a day = 46 cents in Oats
Protein Powder: I buy mine at Costco. 20 bucks for 6 lbs and it's good stuff too. 96 servings per container = $.21 a serving x 3 servings a day = 63 cents in protein
That's $4.42 a day x 30 days = $132.60 A MONTH
pretty cheap huh? I see people paying $4.50 for a large latte that's terrible for you, and that's what I pay for a whole day of good food.