Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Grocery Bill

tempest2003 said:
fuck that, buy from add's only i spend prob 40 a week. 5 dozzen eggs e/w $5 chicken at 1.20lb tops, (usually stock up on frozen at $1lb yes breasts) protein powder i buy bulk at 25lbs a time, brown rice cheap as shit, tuna fish which i canned about 100lbs this summer at $1 per lb, cheese just bough for 3.99 2lb, whole wheat bread, home made granola which contains whole oats, 7 grain, wheat bran nutritional yeast small ammts of honey, splenda and extra virgin olive oil. and I try to make a big thing of pasts once a week which lasts me most of the week. Milk, and cottage chese when it is on sale. i would say about $40 per week tops, i do well, shop smart and save

Where do you get chicken for a dollar a pound?
 
Quadsweep said:
$1K for 3 people. I like 93% lean burgers with Italian dressing mix mixed in...with Red Hot and Sauteed' Peppers and Onions...My facvorite meal in the world.

Q.

Thanks for the idea. I tried it last night and it was so good I almost had to have two, but it was bedtime and 20oz of red meat might have been a little much.
 
I spend about $55-$65 a week. Chicken/frozen broco/nonfat yogurt/lean grnd beef/have venison from hunting season already/sweet potatoes/almonds/salad mix/flax wraps/tuna/36 eggs/brown rice/blackbeans/milk.

fav meal is grilled or baked chicken cut up on top of a bed of brown rice and a can of black beans, covered in salsa and melted non fat cheese. 1/2 cup of yogurt and tall glass of fat free milk. Ud be surprised how much it fills you up and has almost 100 grams of protein in it. :Chef:
 
chazk said:
mlong your right bro the healthy choice dinners are 2$ each and are not cost effective .but i get bored easy and what i do is take a healthy choice dinner such as sweetand sour chicken then add my own chicken breast to it becuase its quick and eazy .

but your right i could shave off 20$ a week that way and save 1000$ a year so i'll drop um for now and just go back to boiling a pot of rice once a week and using tuperware and carring pre packed chicken and rice meals with me.
when i eat clean i do feel so much better and dont hold water.


$45 a week.

Grocery list is

Chicken
Lettuce
Tomatoes
Oats
Skim Milk
Low Fat Yogurt
ANPB
Eggs
Brown Rice
Bananas
Apples
 
Quadsweep said:
$1K for 3 people. I like 93% lean burgers with Italian dressing mix mixed in...with Red Hot and Sauteed' Peppers and Onions...My facvorite meal in the world.

Q.

I love the exact same thing except I toss in a few eggs as well.. Good stuff!! :)

T-Matt
 
I sure wish my food bills were only $150. I eat 4lbs of chicken, 1 dozen eggs, 3 cups oats, 2 tubs Cottage cheese, and 1lb of steak plus all the romaine lettuce, broccolli, and asparagus EVERY DAY!! :evil:

The chicken is what breaks my bank. I go to BJ's every few days and spend atleast 40-50 dollars on Perdue chicken breasts.

I figure $300-400 every week for just myself. Then another $50 in on amino acid supps, protein, bcca, creatine, and at the AF Store and I don't even want to think of the cost of the 1g of primo and 80mg var with test and eq cost.....
 
You don't want to know...seriously...

70 bucks per month on protein powder/dextrose/multi/creatine

Food is terribly expensive, I eat only the finest foods...I figure I want to live long...
 
Top Bottom