Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Grocery Bill

FIGHTS said:
How much does everybody spend a Week or month On grocieries and whats your most popular dish.
$1K for 3 people. I like 93% lean burgers with Italian dressing mix mixed in...with Red Hot and Sauteed' Peppers and Onions...My facvorite meal in the world.

Q.
 
I kill my own protein. 40 pounds of lean ground venison = $45

80 grams of protein per 2 cups of ground. Virtually no fat.
 
nisser512 said:
Where exactly did you get tuna at 1$ PER lb?? That sounds like its dirt cheap since I pay like that much per 120grams of tuna (1 can ).
well you missed the season but i live on the coast so i get it from southern washington. I actually had a guy pick it up from me this year but you can always buy it at the docks in season. can it yourself and you wont hate tuna its so much better
 
Quadsweep said:
$1K for 3 people. I like 93% lean burgers with Italian dressing mix mixed in...with Red Hot and Sauteed' Peppers and Onions...My facvorite meal in the world.

Q.


I think I just found out what Im having for dinner tonite.. Sounds yummy! :p
 
odoyal rulez said:
not including supps..bout 80 a week just on myself...about 12lbs of chicken = 30 bucks...then add water at a buck a gallon (cuz indy water tadstes like ass...) and some oatmeal/cheese/pb it comes to 60-80ish a week..

I live in Louisville, and supposedly our water is one of the better ones. I say this because I was just in Indy on Sunday, and the water there is fucking gross. I don't understand how you mess up water, but that shit tastes funny.
 
I have no idea, ask my wife, but with 4 kids, and all there dog gone friends, and everyone eating something different all the time, and then my diet,

Well God Bless Costco.

I should get a job as Costco.
 
4 gallons of milk = 12$
6 cans of albacore tuna = 10$
bannana ,oranges, grapes ,apples = 12$
steak prime cuts =@20$
healthy choice dinners 12 at 2for4$ = 24$
chicken breast 2-3$lbs = 12$
cottage cheese 4 5lb tubs 16$
5 gallons of water =5$

thats around 100$ a week in basics now some stuff is bought that last months such as 20lb bags of brown rice , pasta ,beans things of that sort

then comes the whey protien i do 2 scoops of desginer in milk three times a day so thats three jugs a months at 16$ each from vitamin discount center
along with vitamins ,minerals flax seed oil ,cla prob 100$ extra a month in supplements

then when i'm on the go I usually eat out mcdonalds asian salads for 5$ a pop or subway wraps at 5$ a pop a few times a week along with gas station metrx bars and chug milk contianers on the go

so I would say 125$ a week in food from the store easy
proteins vitamins etc 25$ a week
then dinning on the go prob 50$ a week
odd and ends such as a dinner or a nice lucnh with the girl added in brings it to be around 200$ a week in food give or take some

I have had weeks where i was broke in school We would go into golden corral on tuesdays when it was flame broiled chicken night me ad the ex girlfriend would sit for hours she lined her purse with a bag and i would take prob about 20-30 chicken breast and my book bag would have only one book in it but by the time we left it was stuffed with roast beef and veggies.so back then we ate all week for around 15$ or the price of one trip for two to golden corral. those were the days :p after looking at the food list and cost above i'm thinking I might need to go back to golden corral load up and save 750$ a months i mean fuck thats like 9,000$ a year
 
mlong23 said:
Cut out the healthy choice dinners and add some chicken and rice.
mlong your right bro the healthy choice dinners are 2$ each and are not cost effective .but i get bored easy and what i do is take a healthy choice dinner such as sweetand sour chicken then add my own chicken breast to it becuase its quick and eazy .

but your right i could shave off 20$ a week that way and save 1000$ a year so i'll drop um for now and just go back to boiling a pot of rice once a week and using tuperware and carring pre packed chicken and rice meals with me.
when i eat clean i do feel so much better and dont hold water.
 
Top Bottom