Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Grocery Bill

luckily i still live with my parents so i dont have to shell out money for food. but i spend about 50+$ on supps. each month like protein and weight gain....
 
not including supps..bout 80 a week just on myself...about 12lbs of chicken = 30 bucks...then add water at a buck a gallon (cuz indy water tadstes like ass...) and some oatmeal/cheese/pb it comes to 60-80ish a week..
 
FIGHTS said:
How much does everybody spend a Week or month On grocieries and whats your most popular dish.

at least $200 wk,,,, some type of beef is most popular dish.
 
fuck that, buy from add's only i spend prob 40 a week. 5 dozzen eggs e/w $5 chicken at 1.20lb tops, (usually stock up on frozen at $1lb yes breasts) protein powder i buy bulk at 25lbs a time, brown rice cheap as shit, tuna fish which i canned about 100lbs this summer at $1 per lb, cheese just bough for 3.99 2lb, whole wheat bread, home made granola which contains whole oats, 7 grain, wheat bran nutritional yeast small ammts of honey, splenda and extra virgin olive oil. and I try to make a big thing of pasts once a week which lasts me most of the week. Milk, and cottage chese when it is on sale. i would say about $40 per week tops, i do well, shop smart and save
 
I spend about $150.00 per week on food and food supplements like protein, maltodextrin ETC… Between my lady and I it is $225-250..

Our food bill is second only to the house payment!

My 2ml,

Taoiron
 
Groceries alone, no supps included I drop at least $100 per week. I am glad that I can eat chicken for a majority of my meanls lol. And eggs, that is my breakfast staple.
 
I spend $55 a week in food. That covers 6lbs of lean ground beef, 5lbs of chicken, 2lbs of broccolli, 6 sweet potatos, 3 dozen eggs, 1 gallon of milk, drinks, wheat bread and maybe one snack.
 
tempest2003 said:
fuck that, buy from add's only i spend prob 40 a week. 5 dozzen eggs e/w $5 chicken at 1.20lb tops, (usually stock up on frozen at $1lb yes breasts) protein powder i buy bulk at 25lbs a time, brown rice cheap as shit, tuna fish which i canned about 100lbs this summer at $1 per lb, cheese just bough for 3.99 2lb, whole wheat bread, home made granola which contains whole oats, 7 grain, wheat bran nutritional yeast small ammts of honey, splenda and extra virgin olive oil. and I try to make a big thing of pasts once a week which lasts me most of the week. Milk, and cottage chese when it is on sale. i would say about $40 per week tops, i do well, shop smart and save

Where exactly did you get tuna at 1$ PER lb?? That sounds like its dirt cheap since I pay like that much per 120grams of tuna (1 can ).
 
Top Bottom