About the same price (maybe the whites only is more expensive) but :
Liquid whites are much more convenient (when you take 10+ whites at a time)
You're sure not to have any yolk nore shells
We (in the western rich countries) have become lazy bastards and if there is something to save us time and energy it is called "progress"