Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

Isopure protien drink info

hard

New member
Bros,

I've had a wack o' pm's after bragging in one of my posts how great my new protien drinks were. I am a hard gainer and have tryed just about every concoction under the sun and these things rule.

The company that makes them ( and a bunch of other b.b. products too) is " Natures Best" @ 800-345-best. They don't sell direct but they can tell you where your nearest distributor is. Price in bulk (20+) runs about $5 cdn / $3.25 usd.

I drink 1 a day split into two servings, 1 an hour before I work out and then right after. On days I don't train I just drink it between meals. The stuff is so pure it absorbs in no time and you get 40g protien per.

< and nooo I don't work for them!>

Enjoy

Nature's Best Homepage
 
20 ounces and 40 grams of protein? Is it made with sawdust?

In other words is it thick goopy crap?
it tastes good right?

Doesnt seem like a bad deal from what i have seen Although I get 42 grams of protein from two protein bars for about $1.80.
 
they do sell directly.....go to www.isopureoutlet.com

this drink is great.....i drink about 2 cases a week....expensive but worth every penny:p
 
Not2Big1535 said:
Damn bro, you earning commision on selling their shit or what?


I fuckin should be from the # of bros that are into this stuff now. Jus doin my part to help advance the science.

:fro:
 
##spiderbaby## said:
20 ounces and 40 grams of protein? Is it made with sawdust?

In other words is it thick goopy crap?
it tastes good right?

Doesnt seem like a bad deal from what i have seen Although I get 42 grams of protein from two protein bars for about $1.80.


That's the best part - tastes like real good koolaid. Zero goop factor. If it wasn't so expencive i'de have 4 a day!

BTW - they don't sell direct, the site mentioned above is a smalltime dealer selling bulk at regular prices. Better off at GNC.

ciao
 
Last edited:
ive tried isopure and i thought it sucked the huge ass. i recommend staying away from grape and whatever the red one is. the thing that gets me is that its a little thicker than water, but not quite snot, just somewhere in between and it drives me mad.
 
trial0r said:
its a little thicker than water, but not quite snot, just somewhere in between and it drives me mad.

Yeah, when you have a hankerin' for snot, you want the consistency of snot, and not some watered down version of snot.
 
Honestly, I sell the shit. It is the bomb! It does taste like f*ckin' KOOL AID, and it gives no bloat!!! I will check out that site bigpimp posted to see if I can beat that price and get back with you guys if you want it. :fro: :fro: :fro: :fro:
 
1 a day?!?!

You drink 1 a day? hmmm....... better up your protien intake!! I doubt that you getting the rest of your protein from food. If you are, then you must be eating about a pounb and a half of meat every day! (if you want to get 200 gram of protien a day)


You might think that supplements cost $$$ but when you compare it to food, it's not much at all and in most cases, it is less. (plus you don't have to spend all the time cooking and eating the stuff.)

Want to try some great protein, look into Honest Whey from www.thepowerstore.com. I drink 3 of their shakes a day (150 grams of protein) I am a lot harder now that I have been taking it for the past 3-4 months and it is real cheap. (Tastes great and mixes with water in a snap!)
 
TxLonghorn said:


Yeah, when you have a hankerin' for snot, you want the consistency of snot, and not some watered down version of snot.

I usually add a little extra snot to mine - jus to thicken it up abit!
 
Re: 1 a day?!?!

Grainger said:
You drink 1 a day? hmmm....... better up your protien intake!! I doubt that you getting the rest of your protein from food. If you are, then you must be eating about a pounb and a half of meat every day! (if you want to get 200 gram of protien a day)


You might think that supplements cost $$$ but when you compare it to food, it's not much at all and in most cases, it is less. (plus you don't have to spend all the time cooking and eating the stuff.)

Want to try some great protein, look into Honest Whey from www.thepowerstore.com. I drink 3 of their shakes a day (150 grams of protein) I am a lot harder now that I have been taking it for the past 3-4 months and it is real cheap. (Tastes great and mixes with water in a snap!)


I do just have 1 day of the isopure but I have 2 big 'ol gloopy whey shakes with flax oil and icecream - 1 in a.m and 1 before bed. They are 50g protien each so i only need another 60g from food..which is easy. Thanks for the link, i'm always lookin for discount supps.
 
Top Bottom