Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Cheapest Price to Get 300 grams Protein a Day for a Month?

v_one311

New member
Anyone have any suggestions on what is the easiest and cheapest price to take in 300 grams of protein a day, for a month?

Im just trying to figure out a budget, thanks for the help.
 
v_one311 said:
Anyone have any suggestions on what is the easiest and cheapest price to take in 300 grams of protein a day, for a month?

Im just trying to figure out a budget, thanks for the help.

chicken leg quarters, $.25 a pound on sale......
 
Tuna for pure protein, but actually skim milk powder ($1 gets about 100 grams of protein, but also 140 carbs)
 
You did say cheap and not healthy.. but still

Eggs, cheap, but too much cholesterol for the protein you get IMO
Milk, So much Lactose would probably kill your stomach and guts
Tuna is OK, but with more than a few cans a week I'd be worried about Mercury
Pasturized Egg whites are clean but not sure how much they are per gram

Bulk frozen Chicken Breast would probably be your best cleanest bang for your buck IMO, other than the good standard mail order Bulk Whey concentrate.
 
Top Bottom