Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

best place to buy protein???

Anybody said:
Is casein a good idea or is it better to go with a fast-absorbing protein like whey for protein shakes if you plan on drinking a lot of them?

Whey isolate is good around your workouts but milk isolate is the best general use protein IMO. It's 20% whey/80% casein and being microfiltered it maintains the whey and casein microfractions intact. You get the benefits of both a whey and a casein protein for a very lucrative price. Milk Isolate also maintains large amounts of the mineral nutrient value of milk, like magnesium and calcium. Finally, it has very little lactose so can be used by those who are intolerant unlike a concentrate.

Caseinates are acid processed which denatures the protein and destroys the microfractions. Micellar caseins avoid this by seperating the whey and casein and then microfiltering without using acid processing but is much more expensive than milk isolate. Whey illicits a large initial anabolic response due to it's extremely rapid absorption but this seems to be a double edged sword. The Boire study found that a substantial percentage of amino acids from a whey isolate were converted to simple glucose, probably due to the rapid influx of a large amount aminos.
 
I've only had ON whey and AllTheWhey protein. ON tasted much better but was $5 more. With basically the same components, I'm going to have to say AllTheWhey is the best bang for the buck unless they have some bad lab results.
 
Thanks for everyone who said allthewhey's mint chocolate was uber. Its the best tasting protein ive ever had. I actually like the taste of it. Its smooth too.
 
Recomend Cassein Protien for Slow Digestion

and
On Whey for Whey protein.

Cassein by on cost 25.98
Whey by on cost 15.00.

These prices are for the small jugs. 2lbs or 2.5lbs. But 29 servings in each jug so i was like damn, i was paying 26 for a big jusg of whey, but it only had 25 servings i was really dissapointed at that. So check ya labels too!
 
Top Bottom