Synpax
Well-known member
I have looked into this comprehensivly - looking at bulk sellers, people who sell 50 lbs bags, etc.
The best price of protein (pound of protein per dollar) is allthewhey.com's concentrate.
Not only is it better than all the powder sources, it is also better than all the natural food sources (tuna, etc.) in terms of economics.
Protein is not to be eated because it tastes good. The best method is to use a shaker, put in the x number of scoops plus whatever else (dextrose, etc.), add just enough COLD water to disolve it, shake it up, and SHUG it down. Takes a total of 20 seconds to down 55g or so of protein.
The best price of protein (pound of protein per dollar) is allthewhey.com's concentrate.
Not only is it better than all the powder sources, it is also better than all the natural food sources (tuna, etc.) in terms of economics.
Protein is not to be eated because it tastes good. The best method is to use a shaker, put in the x number of scoops plus whatever else (dextrose, etc.), add just enough COLD water to disolve it, shake it up, and SHUG it down. Takes a total of 20 seconds to down 55g or so of protein.