Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

Protein factory's big blast review

I'd love to try Big Blast but IT IS expensive indeed. Is $15 bucks a pound but that is supposed to be just 6 servings....at least that's what the web site says. So for a month supply would be $60 plus S&H....:( Is still not that much having in mind that is $2 a day...and if you eat a protein bar each day, wich is at least $1.99 each, would be similar in price, but big blast is better...However, when you compare Big Blast with other protein powder products is expensive...I don't know I still can't spend that much at least until the divorced is done. :(
 
mickeyb69 said:
The bottle I bought is 2 lbs. and I paid 26 bucks for it. it has 10 servings each 3 scoops and 46 grams protein. You must have measured wrong bro.

Didn't measure wrong. Its on the website. 1lb gives you 6 servings. I bought 2 lbs for $18 something a peice and then there was 8 bucks or so for shipping. $44 divided by 12 servings is close to 4 bucks a pop. I've been around the block, not my first rodeo.
 
cboogsrun said:
Didn't measure wrong. Its on the website. 1lb gives you 6 servings. I bought 2 lbs for $18 something a peice and then there was 8 bucks or so for shipping. $44 divided by 12 servings is close to 4 bucks a pop. I've been around the block, not my first rodeo.


Hmm, 6 servings per pound would be big ass servings.

Not sure why this is but BB.com sells it for a little less and a little cheaper shipping.

Less flavor options but a good deal.

And as UFO said, a serving is about the same price as some crappy bar. You take in at least a protein shake a day anyway so the extra expense comes down to pennies a day -- worth it for such a good product. At any rate, I hope you feel you get something out the amount you used.
 
BB.com has 2lbs for 27 bucks, however it is only 10 servings per 2lbs. It also says it has 0 calories from fat but has 3.5g of fat in each serving. Kinda weird. 20 grams of sugars too. Kind of like cell tech lol!



Nelson Montana said:
Hmm, 6 servings per pound would be big ass servings.

Not sure why this is but BB.com sells it for a little less and a little cheaper shipping.

Less flavor options but a good deal.

And as UFO said, a serving is about the same price as some crappy bar. You take in at least a protein shake a day anyway so the extra expense comes down to pennies a day -- worth it for such a good product. At any rate, I hope you feel you get something out the amount you used.
 
cboogsrun said:
BB.com has 2lbs for 27 bucks, however it is only 10 servings per 2lbs. It also says it has 0 calories from fat but has 3.5g of fat in each serving. Kinda weird. 20 grams of sugars too. Kind of like cell tech lol!

That's got to be a typo. Sometimes stats get weird depending on the serving size.

BIG BLAST has a moderate amount of "good fats." And fat is what makes MuscleMIlk taste good. But fat is filling and in a way, it works against your goals of gaining. If you're full, you won't eat as much wheras a light, sweet drink goes down easily -- you get the protein and calories but a half hour later you can eat again.
 
skullcrushin22 said:
Just checked their site out they got some good stuff and good prices.


??? Looks like the same prices as PF with less options. The miceller casien 34 cents less per pound though.
 
I've been getting mine at BB.com.... vanilla flavor actually tastes pretty good.

This stuff works pretty well... great when you're bulking or trying to increase calories... stay away if you're trying to cut-up.
 
cboogsrun said:
Taste like cotton candy, which I hate. Not a big sugar guy. Over powering sugar taste. I probably won't order again due to price. 12 servings was 44 bucks. I hope it performs well and I hope I can keep it down once I drink it. Flavor is raspberry lemonade.

Im assuking this is your PW shake? I just make my own a local store near me has ISOpure Zero Carb for $30 and I buy a few pounds of Dextrose and add it accordingly to my needs.
 
Top Bottom