Please Scroll Down to See Forums Below
How to install the app on iOS

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.

Note: This feature may not be available in some browsers.

napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
RESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsRESEARCHSARMSUGFREAKeudomestic

How much do u spend a week on food?

a word of advice....costco's!

if your eating 6-8 meals a day w/ protein shakes plus vitamins and supps i would say anywhere btwn $100-$150 a week. i would say it also depends if your bulking....steak is more expensive then chicken.....
 
jpt said:
a word of advice....costco's!

if your eating 6-8 meals a day w/ protein shakes plus vitamins and supps i would say anywhere btwn $100-$150 a week. i would say it also depends if your bulking....steak is more expensive then chicken.....

lol, you don't have to eat steak when bulking..but it sure is nice!.. buy like 20lbs of regular ground beef at the store and eat until ur heart stops (shouldn't take to long)

as far as cost, it can be cheaper if you want it to be..


go to a bulk store and buy your oats in bulk, your chicken in bulk (and other lean meats)

no variety, but it gets the job done
 
Fruit can get expensive, lean beef is expensive, many people buy at Costco or one of the other bulk food stores. I spend about $60.00-$75.00 a week on my food but also consume most of my protein from powder(milk isolate is around $6.30 a pound).
 
poysyn said:
lol, you don't have to eat steak when bulking..but it sure is nice!.. buy like 20lbs of regular ground beef at the store and eat until ur heart stops (shouldn't take to long)

as far as cost, it can be cheaper if you want it to be..


go to a bulk store and buy your oats in bulk, your chicken in bulk (and other lean meats)

no variety, but it gets the job done

i eat nothing but filet mignon's hahaha j/k
 
JavaGuru said:
Fruit can get expensive, lean beef is expensive, many people buy at Costco or one of the other bulk food stores. I spend about $60.00-$75.00 a week on my food but also consume most of my protein from powder(milk isolate is around $6.30 a pound).
This is basicly what i am planning. I figure I can handle around 80 dollars a week. Mainly protein powder/eggs/chicken in bulk/ oats in bulk. 100-150 is a little much. We'll see how it goes.
 
Top Bottom